Światowy Dzień Telekomunikacji obchodzony jest corocznie 17 maja od 1969 roku. Data ta upamiętnia rocznicę założenia ITU 17 maja 1865 roku, kiedy to w Paryżu podpisano pierwszą Międzynarodową Konwencję Telegraficzną. W 1973 r. wydarzenie zostało formalnie ustanowione na Konferencji Pełnomocników ITU w Maladze-Torremolinos w Hiszpanii. Każdego roku wybierany jest temat wiodący, a wydarzenia związane z tym tematem odbywają się na całym świecie.

Wraz ze wzrostem znaczenia technologii informacyjnych obok telekomunikacji – zwłaszcza Internetu – uznano, że temat ten również wymaga zwrócenia uwagi opinii publicznej. W 2005 roku Światowy Szczyt Społeczeństwa Informacyjnego wezwał Zgromadzenie Ogólne ONZ do ogłoszenia 17 maja Światowym Dniem Społeczeństwa Informacyjnego. Celem było skoncentrowanie się na znaczeniu tych technologii oraz szerokim zakresie związanych z nimi kwestii społecznych i gospodarczych, które zostały poruszone podczas szczytu. W marcu 2006 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło, że Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego będzie obchodzony co roku 17 maja. Później, w 2006 roku, Konferencja Pełnomocników ITU w Antalyi w Turcji postanowiła połączyć oba obchody jako Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego.

Celem Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego jest pomoc w podnoszeniu świadomości na temat możliwości, jakie wykorzystanie Internetu i innych technologii informacyjno-komunikacyjnych może przynieść społeczeństwom i gospodarkom, a także sposobów zniwelowania przepaści cyfrowej. 

XXV Konferencja Okrągłego Stołu „Polska w drodze do społeczeństwa informacyjnego” w ramach obchodów ŚDTiSI 2024
odbędzie się 16 maja 2024 roku (czwartek)

w formule hybrydowej

pod tegorocznym hasłem wiodącym:

„Cyfrowe Innowacje na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju”

XXV Konferencja Okrągłego Stołu organizowana jest przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich we współpracy z Polskim Towarzystwem Informatycznym.

 

 

Więcej informacji: www.4kep.sep.com.pl 

 

Nowy wiceprzewodniczący SK OEIT

Zarząd Oddziału EIT pragnie poinformować, że po śmierci kol. Ryszarda Dzieniszewskiego, który pelnił funkcję wiceprzewodniczącego Sądu Koleżeńskiego OEIT, powstał vacat w składzie SK. W związku z tym, na podstawie §52 pkt1 Statutu SEP, do SK wszedł obecnie kol. Szymon Kowalczyk, który kandydował w wyborach do tego organu podczas ostatniego WZO EIT SEP w czerwcu 2022 r. i zajął 4 miejsce zgodnie z ilością głosów. Kol. Kowalczyk będzie wiceprzewodniczącym SK.

Kol. Szymon Kowalczyk ma 50 lat i jest członkiem SEP od października 2016 r. Należy do Koła Członków Indywidualnych, gdzie pełni funkcję sekretarza. Z wykształcenia jest energoelektronikiem ze specjalizacją pomiarową. Posiada dyplom mistrza elektryka. Jest biegłym sądowym (m.in. Bielsko-Biała, Częstochowa, Gliwice, Katowice) w zakresie elektrotechniki, ochrony przeciwporażeniowej sprzętu AGD i elektronarzędzi oraz bezpieczeństwa przeciwporażeniowego aparatury i sprzętu medycznego. Prowadzi własną działalność gospodarczą.

Sekretarz Zarządu OEIT

Jerzy Szczurowski

Z ŻAŁOBNEJ KARTY

KOL. INŻ. RYSZARD DZIENISZEWSKI

 

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 31.01.2024 r. zmarł w Warszawie kol. inż. Ryszard Dzieniszewski, od 1972 r. członek Oddziału Warszawskiego Elektroniki i Telekomunikacji Stowarzyszenia Elektryków Polskich (obecnie Oddział Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji SEP im. prof. Janusza Groszkowskiego).

Był cenionym pracownikiem Instytutu Maszyn Matematycznych, kilku zakładów przemysłu elektronicznego i Telekomunikacji Polskiej S.A. na stanowiskach kierowniczych. Był także wykładowcą z zakresu informatyki i telekomunikacji w średnich szkołach technicznych. Opracowywał projekty z zakresu nowych technik telekomunikacyjnych dla okręgu stołecznego. Karierę zawodową potrafił umiejętnie łączyć z działalnością dla społeczeństwa. Był autorem wielu wystąpień do różnych władz w sprawach problemów mieszkańców osiedli z telekomunikacyjną infrastrukturą techniczną i jej wpływu na środowisko oraz w sprawach społecznych.

Od 1979 roku kol. Ryszard Dzieniszewski był aktywnym członkiem Koła Terenowego (KT) Oddziału EIT SEP. Wielokrotnie w naszej działalności korzystaliśmy z Jego głębokiej wiedzy i doświadczenia, szczególnie w zakresie propagacji fal radiowych i wpływu pól elektromagnetycznych na środowisko człowieka. Był inicjatorem wielu przedsięwzięć i współtwórcą programów działalności KT. Jego dziełem był m. in. współudział w zorganizowaniu przez KT w Zespole Szkół Łączności w Warszawie w 2018 roku konferencji i autorski referat pt. „Zakłócenia elektromagnetyczne i przeciwdziałanie ich szkodliwemu oddziaływaniu na środowisko człowieka”. Był także głównym autorem trzech opinii technicznych, opracowanych przez KT w sprawie projektów rozporządzeń Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dotyczących pól elektromagnetycznych w środowisku w latach 2020-2022.

W kadencji 2014-2018 kol. Ryszard Dzieniszewski pełnił funkcję członka Zarządu i sekretarza Koła Terenowego w Oddziale EIT SEP, a na Walnym Zgromadzeniu Delegatów Oddziału w 2018 roku został wybrany do Sądu Koleżeńskiego Oddziału EIT SEP i powierzono Mu funkcję zastępcy przewodniczącego SKO na kadencję 2018-2022. Ponownie objął tę funkcję po wyborach na kadencję 2022-2026.

Za swoją działalność zawodową i społeczną kol. Ryszard Dzieniszewski został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, a za działalność stowarzyszeniową otrzymał Srebrną Odznakę Honorową SEP i Medal im. prof. Janusza Groszkowskiego.

Pogrzeb odbył się w dniu 12.02.2024 roku na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Żegnamy Go z żalem i smutkiem. Cześć Jego pamięci!

Wspomnienie: Jerzy Kuciński

Opracowanie: Jerzy Szczurowski

 

 

 

 

 

19 września 1952 r. Zarząd Główny SEP zatwierdził wspólny wniosek Sekcji Telekomunikacyjnej SEP i Oddziału Warszawskiego SEP o utworzenie nowego oddziału, a 5 listopada 1952 r. nadał mu nazwę: Oddział SEP Inżynierów i Techników Łączności w Warszawie. W kolejnych latach następowały zmiany nazwy Oddziału: w 1957 r. na Oddział Warszawski Łączności SEP, w 1962 r. na Oddział Warszawski Elektroniki i Telekomunikacji SEP i wreszcie w 1999 r. na Oddział Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji SEP. W 2013 r. Zarząd Główny SEP uchwalił akt nadania Oddziałowi EIT SEP imienia prof. Janusza Groszkowskiego.

W 2022 r. minęło zatem 70 lat działalności jedynego, jak dotąd, branżowego oddziału w historii Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Zarząd Oddziału EIT SEP, biorąc pod uwagę względy organizacyjne i finansowe, postanowił zorganizować uroczyste spotkanie jubileuszowe członków, przyjaciół i sympatyków Oddziału 9 lutego 2023 r. Na miejsce wydarzenia wybrano reprezentacyjną salę „A” Warszawskiego Domu Technika NOT. Przez niemal rok, poprzedzający uroczystość, trwały intensywne prace nad przygotowaniem i wydaniem publikacji pt. „70 lat Oddziału Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji SEP”. Działania zespołu redakcyjnego zostały uwieńczone sukcesem i książki dotarły z drukarni 9 lutego w godzinach przedpołudniowych. W planach organizatorów było podarowanie egzemplarza publikacji każdemu z uczestników spotkania.