Z ŻAŁOBNEJ KARTY

KOL. INŻ. RYSZARD DZIENISZEWSKI

 

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 31.01.2024 r. zmarł w Warszawie kol. inż. Ryszard Dzieniszewski, od 1972 r. członek Oddziału Warszawskiego Elektroniki i Telekomunikacji Stowarzyszenia Elektryków Polskich (obecnie Oddział Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji SEP im. prof. Janusza Groszkowskiego).

Był cenionym pracownikiem Instytutu Maszyn Matematycznych, kilku zakładów przemysłu elektronicznego i Telekomunikacji Polskiej S.A. na stanowiskach kierowniczych. Był także wykładowcą z zakresu informatyki i telekomunikacji w średnich szkołach technicznych. Opracowywał projekty z zakresu nowych technik telekomunikacyjnych dla okręgu stołecznego. Karierę zawodową potrafił umiejętnie łączyć z działalnością dla społeczeństwa. Był autorem wielu wystąpień do różnych władz w sprawach problemów mieszkańców osiedli z telekomunikacyjną infrastrukturą techniczną i jej wpływu na środowisko oraz w sprawach społecznych.

Od 1979 roku kol. Ryszard Dzieniszewski był aktywnym członkiem Koła Terenowego (KT) Oddziału EIT SEP. Wielokrotnie w naszej działalności korzystaliśmy z Jego głębokiej wiedzy i doświadczenia, szczególnie w zakresie propagacji fal radiowych i wpływu pól elektromagnetycznych na środowisko człowieka. Był inicjatorem wielu przedsięwzięć i współtwórcą programów działalności KT. Jego dziełem był m. in. współudział w zorganizowaniu przez KT w Zespole Szkół Łączności w Warszawie w 2018 roku konferencji i autorski referat pt. „Zakłócenia elektromagnetyczne i przeciwdziałanie ich szkodliwemu oddziaływaniu na środowisko człowieka”. Był także głównym autorem trzech opinii technicznych, opracowanych przez KT w sprawie projektów rozporządzeń Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dotyczących pól elektromagnetycznych w środowisku w latach 2020-2022.

W kadencji 2014-2018 kol. Ryszard Dzieniszewski pełnił funkcję członka Zarządu i sekretarza Koła Terenowego w Oddziale EIT SEP, a na Walnym Zgromadzeniu Delegatów Oddziału w 2018 roku został wybrany do Sądu Koleżeńskiego Oddziału EIT SEP i powierzono Mu funkcję zastępcy przewodniczącego SKO na kadencję 2018-2022. Ponownie objął tę funkcję po wyborach na kadencję 2022-2026.

Za swoją działalność zawodową i społeczną kol. Ryszard Dzieniszewski został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, a za działalność stowarzyszeniową otrzymał Srebrną Odznakę Honorową SEP i Medal im. prof. Janusza Groszkowskiego.

Pogrzeb odbył się w dniu 12.02.2024 roku na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Żegnamy Go z żalem i smutkiem. Cześć Jego pamięci!

Wspomnienie: Jerzy Kuciński

Opracowanie: Jerzy Szczurowski

 

 

 

 

 

                                                                                                                

 

Z przykrością informujemy, że 17 sierpnia 2023 r. w wieku 91 lat zmarł prof. dr hab. inż. Jerzy KLAMKA.

Zasłużony Senior Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Członek Oddziału Elektroniki Informatyki Telekomunikacji SEP.

Kol. prof. dr hab. inż. Jerzy Klamka przez 4 kadencje (16 lat) był  przewodniczącym Międzystowarzyszeniowego Komitetu Elektroniki, Informatyki i Telekomunikacji SEP-SIMP od 1990 do 2006 r. Był redaktorem naczelnym czasopisma SEP „Elektronizacja” od 2002 r. do 2004 r. oraz redaktorem naczelnym czasopisma SEP „Elektronika-konstrukcje, technologie, zastosowania” od 2004 r. do 2016 r. Były członek Centralnej Komisji Wydawniczej SEP w latach 1998-2002 i 2007-2011.

Prowadził prace naukowo-badawcze przez 46 lat od 1954 do 2000 r. początkowo w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN, a następnie w Instytucie Techniki Elektronowej. Był doradcą w fabrykach półprzewodnikowych PEWA i TEWA w latach 50-tych. Opracował i zorganizował produkcję specjalnych diod krzemowych w OBSŁ (obecnie Wojskowy Instytut Łączności) w latach 60-tych. Lata 1968-1989 jako nauczyciel akademicki na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Członek Sekcji Mikrofal Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji PAN. Promotor czterech doktoratów. Opublikował 5 monografii, 130 artykułów i uzyskał 8 patentów. Odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi, resortowymi i Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Kol. prof. dr hab. inż. Jerzy Klamka za swoje osiągnięcia w dziedzinie rozwoju elektroniki półprzewodnikowej był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Kawalerskim O.O.P. (1978), Złotym Krzyżem Zasługi (1974), Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju: Brązowym (1962), Srebrnym (1973) i Złotym (1978), Złotą Odznaką za Zasługi dla Rozwoju Przemysłu Maszynowego (1976) a także nagrodami m.in. Nagrodą Państwową II stopnia (zespołowa) w 1964 r i ok. 20 nagrodami resortów nauki, przemysłu i obrony.

Za działalność w SEP, a także w SIMP wyróżniono Kol. prof. dra hab. inż. Jerzego Klamkę Srebrną Odznaką Honorową SEP (1998), Złotymi Odznakami Honorowymi SEP (2007) i SIMP (2008), a także Medalami im. prof. Janusza Groszkowskiego (2008), im. prof. Jana Nowackiego (2013) i Medalem z okazji 100-lecia SEP (2019) oraz Srebrną Odznaką Honorową NOT (2017).

W 2016 r. otrzymał tytuł „Złoty Inżynier”.

                                                                                              Zarząd Oddziału EIT SEP

 

Msza żałobna odbędzie się w piątek 25 sierpnia 2023 r. o godz. 9.00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza (Stare Powązki) po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego.

 _______________________________________________________________________________________

 

 

 

 Prosimy o potwierdzenie obecności do 6.02.2023 na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. {zbymar_32@wp.pl} lub telefonicznie pod nr 502 737 372

W związku z różnymi systemami poczty elektronicznej, w przypadku wysłania maila i nie otrzymania potwierdzenia w ciągu 24 godz., prosimy o kontakt telefoniczny.
zaproszenie09022023

 

W serdecznej, koleżeńskiej atmosferze będziemy podsumowywać 70 lat działalności Oddziału i spojrzymy w przyszłość polskiej elektryki, elektroniki, informatyki i telekomunikacji.

 

 

 

czarna wstazkaZ przykrością zawiadamiamy, że 23 września br. zmarł kol. Kazimierz Andrzejewski, członek Koła Zakładowego SEP przy Wojskowej Akademii Technicznej.
Ppłk. mgr inż. Kazimierz Andrzejewski urodził się 4 listopada 1942 r. w m. Rogalice jako s. Jana i Lucyny. Po ukończeniu Technikum Odzieżowego w 1963 r. wstąpił 4 października tego samego roku do wojska jako podchorąży Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze, którą ukończył w roku 1966. Był także absolwentem Podyplomowego Studium Ochrony Środowiska z naboru 1995.
Służbę wojskową rozpoczął w Instytucie Radiolokacji Wojskowej Akademii Technicznej w 1966 r. jako dowódca stacji radiolokacyjnej, a zakończył 15 maja 1998 r. w stopniu podpułkownika jako Kierownik Laboratorium Teorii i Technik Radiolokacji Wydziału Elektroniki WAT.
W okresie tym był także inżynierem i starszym inżynierem personelu inżynieryjno-technicznego WAT, starszym inżynierem Parku Radiolokacji, a także starszym konstruktorem zespołu pracowników naukowo-technicznych. Pełnił funkcję kierownika Laboratorium Naziemnych Urządzeń Radiotechnicznych.
Aktywnie uczestniczył w procesie kształcenia podchorążych ze specjalności radiolokacja i brał czynny udział w realizacji prac naukowo badawczych realizowanych na Wydziale Elektroniki WAT.
Za działalność służbową odznaczony został Złotym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” i Złotym Medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.
Od 1977 r. był członkiem Zakładowego Koła SEP przy Wojskowej Akademii Technicznej. W ramach działalności stowarzyszeniowej uzyskał świadectwa kwalifikacyjne E i D. Od 2008 r. działał również aktywnie jako członek komisji kwalifikacyjnej SEP nr 516.
Rodzinie Zmarłego składamy serdeczne wyrazy współczucia.

Zarząd Oddziału EIT SEP
Zarząd Koła Zakładowego SEP przy WAT

Msza Święta odbędzie się 30.09.2022 r. o godzinie 12.00 w Kościele Matki Bożej Królowej Meksyku, ul. 3 maja 40/42 w Laskach,
po której nastąpi odprowadzenie na Cmentarz Komunalny w Laskach ul. Dolina Jozafata (za cmentarzem wojennym).

 

 

 

profZ głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 24 sierpnia 2022 r. w wieku 77 lat zmarł profesor Ryszard Jachowicz, emerytowany profesor Instytutu Systemów Elektronicznych Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, prodziekan ds. Ogólnych WEiTI (w latach 1984-1987), kierownik Zakładu Mikrosystemów i Systemów Pomiarowych  (w latach 1997-2015), przewodniczący Polskiej Sekcji IEEE (w latach 1997-2002 oraz 2014-2015), członek wielu międzynarodowych komitetów naukowych, autor wielu książek z obszaru metrologii, mikrosystemów oraz czujników.

Urodził się 13 marca 1945 roku w Wilnie. W październiku 1945 roku zamieszkał w Olsztynie, gdzie ukończył szkołę podstawową i II Liceum Ogólnokształcące (1963). Studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej (PW) ukończył w 1969 roku, uzyskując dyplom magistra inżyniera ze specjalnością Aparatura Elektroniczna. Pracę zawodową rozpoczął w Instytucie Lotnictwa w Warszawie (5 miesięcy), a w roku 1969 został przyjęty na studia doktoranckie w PW. Pracę doktorską "Pomiar przenikalności próbek dielektryków o nieregularnym kształcie" obronił (z wyróżnieniem) na Wydziale Elektroniki PW (1973). Od roku 1973 był zatrudniony na Wydziale Elektroniki PW w Instytucie Podstaw Elektroniki (obecna nazwa Instytut Systemów Elektronicznych), najpierw jako starszy asystent, a od roku 1974 — jako adiunkt. W roku 1974 został kierownikiem 15-osobowego Zespołu Naukowego Aparatury i Miernictwa Wielkości Nieelektrycznych.

W roku 1975 otrzymał Zespołową Nagrodę Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, a rok później Nagrodę Zespołową Sekretarza Naukowego IV Wydziału Polskiej Akademii Nauk. W 1977 roku wyjechał na 10-miesięczny staż naukowy do National Bureau of Standards (Gaithersburg, USA), gdzie prowadził badania nad opracowanym przez siebie jeszcze w kraju i opatentowanym półprzewodnikowym czujnikiem wilgotności. Bezpośrednio po stażu przebywał na 6-miesięcznym kontrakcie jako research specialist w MIT (Massachusetts Institute of Technology), Electronic Enginery and Computer Science Department (Cambridge, USA). W roku 1979 podpisał 4-letni kontrakt na współpracę nad tym samym tematem pomiędzy Politechniką Warszawską a National Bureau of Standards, z MIT jako konsultantem.

W roku 1981 otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego na Wydziale Elektroniki PW, a w roku 1987 — stanowisko docenta (jego procedura awansowa była wstrzymana na 6 lat ze względów politycznych). W roku 1991 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego w PW, w 1996 roku — tytuł profesora nauk technicznych, a w roku 2000 został mianowany profesorem zwyczajnym w PW. W roku 1992 pracował jako yisiting professor w Lehigh University, Bethlehem (USA), a w roku 1994 — w Technische Universitat w Wiedniu, gdzie prowadził wykład semestralny “New Constructions of Semiconductor Sensors".

Jego działalność naukowa koncentrowała się na badaniach w dziedzinie czujników pomiarowych (głównie półprzewodnikowych i cienkowarstwowych). Prowadzone przez niego prace dotyczyły: nowych metod pomiaru, nowych konstrukcji czujników, ich technologii i modelowania w pomiarach wilgotności ciał stałych i gazów (czujniki sorpcyjne, detektory punktu rosy), w pomiarach ciśnienia, przepływu cieczy i gazów. Ponadto prowadził badania m.in. w dziedzinie wieloparametrowych metod pomiaru oraz interfejsów czujników inteligentnych (kontaktów backside interfejsów bezkontaktowych).

Był autorem lub współautorem 11 patentów oraz 106 artykułów i referatów konferencyjnych (z czego więcej niż połowa została opublikowana za granicą), w tym 8 referatów zaproszonych, z czego 5 na konferencjach międzynarodowych. Był inicjatorem nowych obszarów badań w swoim Instytucie w zakresie pomiarów wilgotności gazów (1975), przepływów cieczy (1976), pomiarów wieloparametrowych (1979), przepływów gazów (1983), pomiarów ciśnienia (1987), czujników inteligentnych (1989) i specjalizowanych interfejsów do czujników inteligentnych (1995). Prace te zaowocowały 6 obronionymi pracami doktorskimi (w tym 2 z wyróżnieniem) oraz wieloma opracowaniami badawczymi wykonywanymi na zlecenie programów węzłowych, rządowych i przemysłu.

Był kierownikiem 4 grantów Komitetu Badań Naukowych (w tym 1 projektu badawczego zamawianego), 5 projektów międzynarodowych (2 z USA, 2 Copernicus, 1 Tempus). Od 2000 roku był kierownikiem Priorytetowego Programu Badawczego w Politechnice Warszawskiej pt. “Mikrosystemy — konstrukcje, technologie, projektowanie". Prowadził wykłady na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej z “Miernictwa wielkości nielektrycznych" (do 1989), “Podstaw czujników pomiarowych" i “Czujników półprzewodnikowych". Zorganizował Laboratorium Czujników Pomiarowych (studenckie), a od roku 1991 był kierownikiem specjalności Systemy Pomiarowo-Kontrolne.

Pełnił następujące funkcje: prodziekana ds. ogólnych Wydziału Elektroniki (1984-1987), kierownika Zakładu Miernictwa i Optoelektroniki w Instytucie Systemów Elektronicznych (od 1997), przewodniczącego Komisji Rady Wydziału ds. Badań Naukowych (od 1991), członka Komisji Rektorskiej ds. Badań Naukowych (od 1996), członka Sekcji Komitetu Badań Naukowych “Miernictwo Interdyscyplinarne" (konkurs III, IV, V, VI, VII) i jej przewodniczącego (konkurs IV i V).

Był członkiem wielu komitetów, rad i towarzystw naukowych: Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej PAN (od 1991), przewodniczącym Sekcji Czujników i Przetworników Pomiarowych tego Komitetu (od 1991), przewodniczącym Rady Naukowej Przemysłowego Instytutu Elektroniki (od 1999) i członkiem (od 1991), Senior Member międzynarodowego stowarzyszenia IEEE (od 1981), członkiem Zarządu Polskiej Sekcji IEEE (od 1982), wiceprzewodniczącym (1993-1997) i przewodniczącym tego Zarządu (od roku 1997, 2. kadencje), członkiem Zarządu i współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Techniki Sensorowej (od 1992) oraz członkiem Steering Committee Międzynarodowej Konferencji Eurosensors (od 1994).

Był przewodniczącym krajowej konferencji “Czujniki Optoelektroniczne i Elektroniczne — COE '94" (współprzewodniczącym w roku 1990, wiceprzewodniczącym w latach 1992 i 1996), przewodniczącym międzynarodowej konferencji Eurosensors '97 i Krajowego Kongresu Metrologii KKM 2001. Był również członkiem rad programowych i komitetów redakcyjnych czasopism naukowych: “Metrologia i Systemy Pomiarowe" PAN (od 1995), “Elektronizacja" Sigma (od 1990) i “Elektronika" Sigma (od 1994) oraz członkiem komitetów naukowych konferencji międzynarodowych: Transducers '95 i 2001; Eurosensors '94, '96, '97 (przewodniczący), '98, '99, '2000 i wielu konferencji krajowych. Był recenzentem czasopisma “Sensors & Actuators".

Odznaczony The IEEE Third Millennium Medal, Złotą Odznaką Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT), Nagrodą Sekretarza Naukowego PAN, Medalem im. prof. Mieczysława Pożaryskiego (SEP), Medalem im. prof. Pawła Jana Nowackiego (SEP), Medalem im. prof. Janusza Groszkowskiego (SEP), Złotym Krzyżem Zasługi RP i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Był Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Techniki Sensorowej. Uzyskał również nagrody I-go i II-go stopnia Rektora Politechniki Warszawskiej (łącznie kilkanaście), nagrodę za najlepszy referat w Hong Kong (2008 r.) oraz 6 wyróżnień za działalność w Institute of Electrical and Electronics Engineers IEEE.

Opracowanie: Jerzy Szczurowski

Zaczerpnięto z pracy:

Pod red. J.S. Bobera i R. Z. Morawskiego: "Profesorowie i docenci Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej 1951-2001". Oficyna Wyd. PW, Warszawa 2001. ISBN 83-914580-3-2.

Zapisy na szkolenia i egzamin -  nowe wnioski E i D 

W dn. 1 lipca 2022 r. wprowadzono nowe rozporządzenie dot. przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych.
Zwracamy uwagę, iż osoba przystępująca do egzaminu kwalifikacyjnego zgodnie z ww. rozporządzeniem od teraz musi posiadać jeden z niżej wymienionych dokumentów:
1) świadectwo lub dyplom potwierdzające uzyskanie tytułu zawodowego,
2) świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe,
3) certyfikat kwalifikacji zawodowej lub dyplom zawodowy,
4) świadectwo czeladnicze lub dyplom mistrzowski
– w zawodach, w których nauczanie obejmuje treści związane z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.

lub
1) świadectwo ukończenia szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie, które obejmuje treści nauczania związane z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci;
2) zaświadczenie o przebiegu nauczania wydane przez szkołę, o której mowa w pkt 1, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2021 r. poz. 1915 oraz z 2022 r. poz. 583 i 1116), potwierdzające kształcenie w zawodzie, które obejmuje treści nauczania związane z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci;
3) zaświadczenie wystawione przez pracodawcę, potwierdzające doświadczenie zawodowe i staż pracy umożliwiające nabycie umiejętności związanych z wykonywaniem prac eksploatacyjnych urządzeń, instalacji i sieci;
4) zaświadczenie wystawione przez kierownika komórki organizacyjnej urzędu obsługującego Ministra Obrony Narodowej lub jednostki organizacyjnej podległej Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanej, potwierdzające doświadczenie zawodowe i staż pracy umożliwiające nabycie umiejętności związanych z wykonywaniem prac eksploatacyjnych urządzeń techniki wojskowej lub uzbrojenia.

 szczegóły  na stronach - https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/142 

Krzysztof Amborski 3W dniu 4 lipca br. odszedł nasz Kolega Doc. dr inż. Krzysztof Amborski. Ukończył Wydział Łączności PW oraz Wydział Matematyki UW.
Był nauczycielem akademickim w Instytucie Sterowania i Elektroniki Przemysłowej na Wydziale Elektrycznym PW.
Pracował także w wielu ośrodkach naukowych i przemysłowych zagranicznych (Niemcy, USA).
Jest autorem i współautorem wielu znaczących publikacji naukowych.
Współpracował z Ośrodkiem rzeczoznawstwa naszego oddziału gdzie służył swoją wiedzą i doświadczeniem inżynierskim
przy wykonywaniu ekspertyz, niekiedy o bardzo dużym stopniu trudności.
Cześć Jego pamięci.

 

 

 

Uwaga! Nowy termin konferencji po odwołaniu edycji jesiennej spowodowanej pandemią COVID-19 


 
X Konferencja EIT-2021 - 27 maja 2022 r.

X Konferencja 2022
WPŁYW BEZPRZEWODOWYCH TECHNOLOGII TELEINFORMATYCZNYCH NA ŻYCIE WSPÓŁCZESNEGO CZŁOWIEKA
Tematy wiodące Konferencji:
• Bezprzewodowe systemy teleinformatyczne.
• Teleinformatyka w zwalczaniu skutków pandemii COVID_19
• Inteligentne systemy radiokomunikacyjne w transporcie i energetyce.
• Teleinformatyka w diagnostyce medycznej i leczeniu.
• Bezpieczeństwo w lokalnej i globalnej cyberprzestrzeni. Nowe wyzwania. Konferencja EIT-2021 jest organizowana w ramach obchodów Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego 2021.
Celem konferencji jest prezentacja wyników badań i wymiana doświadczeń w innowacyjnych dziedzinach techniki, jakimi są Elektronika, Informatyka, Telekomunikacja (EIT). Konferencja służyć będzie również upowszechnianiu, promowaniu i popularyzowaniu osiągnięć naukowo-technicznych ze szczególnym uwzględnieniem ich zastosowań dla dobra współczesnego człowieka. Różnorodność podejmowanych tematów umożliwia interdyscyplinarne spojrzenie na to jak elektroniczne, a szczególnie telekomunikacyjne i radiowe środki komunikacji oraz przekazu informacji zmieniły i zmieniają otaczający nas świat i nas samych.

 

Do pobrania:

Plakat  Program Broszura Programowa  Karta zgłoszenia
 plakat  program  broszurka2  karta zglosz

czarna wstazkaZ przykrością zawiadamiam, że 26 marca 2022 r. zmarł były prezes Oddziału Kol. Witold T. Kucharski.

Cześć Jego pamięci.

ScreenHunter 37Kol. Witold T. KUCHARSKI.

Urodził się 17 marca 1945 r. w Głoskowie (pow. piaseczyński). Studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej skończył w 1972 r. W czasie studiów pracował jako monter w Zakładach Radiowych im. M. Kasprzaka. Praktykę dyplomową po zakończeniu studiów odbył w Twente Enschede School w Holandii. Po dyplomie do 1980 r. pracował na Politechnice Warszawskiej w Instytucie Telekomunikacji. Następnie (do 1990 r.) był zatrudniony w Zespole Szkół Mechaniczno –Samochodowych w Grodzisku Mazowieckim. W latach 1990-2003 był dyrektorem Ośrodka Rzeczoznawstwa SEP w Warszawie, a w latach 1993-96 równocześnie był dyrektorem i prezesem Izby Rzeczoznawców SEP. W 2003 r. wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Przedsiębiorstwa Kompletacji i Dostaw Elektroniki Profesjonalnej „Radwar”.

Ukończył wiele kursów i szkoleń specjalistycznych. Jest autorem wielu publikacji. Posiadał uprawnienia budowlane, był rzeczoznawcą i weryfikatorem SEP. Od 2001 r. przewodniczył Radzie Zarządzającej Ośrodka Certyfikacji Wyrobów Przemysłowego Instytutu Elektroniki.

Członkiem SEP jest od 1971 r. Wiceprezes Oddziału WEiT SEP (1984-1994), prezes Oddziału EIT SEP przez dwie kadencje (1994-2002), członek Zarządu Oddziału EIT SEP (2002-2014); przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej IRSEP (1996-2002), przewodniczący Głównej Komisji FSNT NOT ds. Doradztwa Gospodarczego (1992-1996), członek Prezydium Rady Stołecznej FSNT NOT (2002-2006), wiceprezes Koła Terenowego Warszawa przy OEIT SEP (2017-2021). Był współorganizatorem wielu konferencji naukowych, w tym również międzynarodowych jak np. Microelectronics 92, Electronic Passive Components. Odznaczony wieloma odznaczeniami stowarzyszeniowymi: Srebrną, Złotą i Szafirową Odznaką Honorową SEP, Srebrną i Złotą Odznaką Honorową NOT oraz medalami im. prof. Mieczysława Pożaryskiego, im. prof. Janusza Groszkowskiego, im. inż. Kazimierza Szpotańskiego oraz 100-lecia SEP. Za swoją owocną działalność w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich został uhonorowany godnością Zasłużonego Seniora SEP.

Msza żałobna odbędzie się 4 kwietnia 2022 r. o godzinie 13.00 w kościele św. Anny w Piasecznie (plac Piłsudskiego 10, 05-500 Piaseczno), po czym nastąpi odprowadzenie na cmentarz w Pyrach.

Prezes OEIT SEP 
mgr inż. Zbysław Antoni Kucza

 

pluk

Apel zbiórka dla uchodźców z Ukrainy1

Szanowni Państwo.

Nadszedł taki czas, kiedy trzeba podjąć trudną decyzję. Ta trudna dla nas decyzja dotyczy zmiany terminu X Konferencji EIT-2021. Wszystkich nas zasmucają komunikaty o nowych zachorowaniach na COVD-19 na poziomie, jakiego nie spodziewaliśmy się przygotowując konferencję. Mając na uwadze zdrowie uczestników podjęliśmy decyzję o przesunięciu terminu konferencji na wiosnę 2022 r. Mamy nadzieję, że okres wiosenny przyniesie nam korzystne zmiany w zagrożeniu epidemiologicznym aby przeprowadzić konferencję z zadowoleniem uczestników i naszym.

Pragniemy serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy nie szczędzili swoich wysiłków, aby konferencja była przygotowana zgodnie z naszą dobrą tradycją, a szczególnie dziękujemy autorom zgłoszonych referatów, dzięki którym poziom merytoryczny konferencji zapowiadał się bardzo interesująco i na wysokim poziomie.

Oczywiście układ Konferencji pozostaje bez zmian, a ostateczny termin zostanie podany w przyszłym roku z miesięcznym wyprzedzeniem.

                                                                            Z wyrazami szacunku,

 

/-/ dr inż. Wojciech Kocańda                                                                                     /-/ mgr inż. Zbysław Antoni Kucza

Przewodniczący Komitetu Programowego,                                                       Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

                                           

                                                                            /-/ dr inż. Jacek Jarkowski

                                                                              Koordynator Konferencji

 

 

 

andrzej filipkowskiW dniu 26.08.2021r. odbyły się uroczystości pogrzebowe profesora Andrzeja Filipkowskiego zmarłego 11.04.2020r. Profesor był nauczycielem układów elektronicznych wielu pokoleń absolwentów Politechniki Warszawskiej - Wydziału Łączności (potem Wydziału Elektroniki, a teraz Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych).’Ceniony przez kolegów i studentów był wybitnym specjalistą w zakresie tranzystorowych wzmacniaczy wielkiej częstotliwości, a potem projektowania układów scalonych. Był autorem wielu publikacji, wypromował wielu doktorów, a także pełnił wiele funkcji uczelnianych. Był Dyrektorem Instytutu Podstaw Elektroniki (obecnie Instytut Systemów Elektronicznych) i Prorektorem Politechniki Warszawskiej. Był członkiem PAN i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

Cześć Jego pamięci.

 

jpopko kir 696x452W dniu 16 sierpnia 2021 r. odbył się pogrzeb mgr inż. Janusza Popko absolwenta Wydziału Łączności (obecnie Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych) Politechniki Warszawskiej. Pracował w Instytucie Maszyn Matematycznych, a potem w Zakładzie Systemów Minikomputerowych (późniejszej Fabryce Mierników i Komputerów Era). Był konstruktorem minikomputera Mera 300, a potem minikomputera SM3 i mikrokomputera Mazovia. Pracował także przy systemach sterowania obrabiarek Nucon. Wybitny projektant w dziedzinie techniki cyfrowej odznaczał się wielką skromnością i może z tego powodu był niedoceniany w środowisku, choć przez kolegów uważany za jednego z najwybitniejszych konstruktorów komputerów.   

Z przykrością informujemy, że dwóch naszych Kolegów na zawsze opuściło nasze szeregi:

Kol. Stefan JANKOWSKI

Był członkiem SEP od 20.11.1959 r. Zasłużony Senior SEP od 2002 r.

 

   

 

Kol. Józef TALECKI

Z żalem i smutkiem informujemy, że w dniu 28.04.2021 r. zmarł w wieku 83 lata nasz wieloletni Kolega ś.p. Józef Talecki.

Był członkiem SEP od 1972 roku. Z zawodu był tłumaczem tekstów technicznych z 4 języków: angielskiego, francuskiego, niemieckiego i rosyjskiego oraz rzecznikiem patentowym. Był uczestnikiem wszystkich naszych imprez technicznych, inicjatorem wielu pomysłów, dotyczących działalności naszego Koła Terenowego w Oddziale Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji SEP.

Był bardzo kulturalny i koleżeński, do ostatnich dni swego życia starał się być użytecznym i aktywnym członkiem SEP – bardzo wartościowy Człowiek.

Za swoją działalność w SEP został odznaczony Medalem im. prof. Janusza Groszkowskiego oraz Srebrną i Złotą Odznaką Honorową SEP (tej ostatniej już niestety nie zdążył odebrać).

Pogrzeb odbędzie się w dniu 06 maja (czwartek) o godz. 12:00 z kościoła przy ul. Gwiaździstej 17 na Cmentarzu Północnym.

 

Cześć ICH pamięci!

 

 

 

 

 

Z żalem informujemy, iż nieubłagana śmierć wyrwała spośród nas oddanego Kolegę, który cieszył się niekłamanym szacunkiem i uznaniem. Cześć Jego pamięci.

Rodzinie oraz najbliższym składamy szczere wyrazy współczucia.

mgr inż. Zbysław Antoni Kucza,

Prezes Oddziału Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji SEP,

 

Zarząd OEIT SEP, koledzy i przyjaciele zrzeszeni

w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich

 

 

X Konferencja OEIT - 2021

Szanowne Koleżanki, Koledzy, Przyjaciele i Sympatycy OEIT SEP.

konferencja2021ver2

Konferencja EIT- 2021

Wpływ bezprzewodowych technologii teleinformatycznych na życie współczesnego człowieka

Konferencja „Wpływ bezprzewodowych technologii teleinformatycznych na życie współczesnego człowieka” EIT- 2021 jest organizowana w ramach obchodów Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego 2021 przez Oddział Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy współudziale partnerów wymienionych w materiałach konferencyjnych. 

W bieżącym roku będzie to już X konferencja z cyklu. Zaplanowana jest na dzień 18 listopada 2021 r. w Instytucie Kolejnictwa.

Celem konferencji jest prezentacja wyników badań i wymiana doświadczeń w innowacyjnych dziedzinach techniki, jakimi są elektronika, informatyka i telekomunikacja (EIT), głównie dla członków i szerokiej rzeszy sympatyków SEP.

Dzięki dużemu zainteresowaniu wśród przedstawicieli nauki – autorów wystąpień –  konferencja służy upowszechnianiu, promowaniu i popularyzowaniu osiągnięć naukowo-technicznych ze szczególnym uwzględnieniem ich zastosowań dla dobra współczesnego człowieka.

Różnorodność podejmowanych tematów umożliwia interdyscyplinarne spojrzenie na to, jak elektroniczne, a szczególnie telekomunikacyjne i radiowe środki komunikacji i przekazu informacji zmieniają otaczający nas świat i nas samych.

Jak wykazały dotychczasowe edycje Konferencji, stała się ona cykliczną imprezą naukową, która okrzepła i osiągnęła na tyle znaczący poziom, że stała się ważną imprezą naukową dla prezentacji dorobku wielu środowisk naukowych i wielu wybitnych naukowców. W tym roku pragniemy w sposób szczególny uczcić dziesiątą, jubileuszową Konferencję. W programie konferencji zaplanowana została sesja plenarna, 3 sesje tematyczne i panel dyskusyjny. Wiodącymi tematami w tym roku będą zagadnienia związane ze znaczeniem technologii telekomunikacyjnych i informatycznych w zwalczaniu pandemii COVID-19 dzisiaj i po jej zakończeniu. Ponadto oczekujemy na referaty z dziedziny inteligentnej energetyki, transportu i medycyny.

Zarząd OEIT wraz z współorganizatorami dołoży wszelkich starań, aby zapewnić tej konferencji nie tylko odpowiedni poziom naukowy, ale także jubileuszową oprawę.

Zapraszamy do zgłaszania referatów i aktywnego udziału w Konferencji EIT-2021

Wszelkie informacje dotyczące organizacji i planowanego przebiegu konferencji dostępne będą na stronie internetowej OEIT: www.oeit.sep.org.pl

Zarząd OEIT SEP

Broszura Programowa
Zapraszamy do skorzystania zKarta uczestnictwa PDF  "elektroniczna" 
umożliwia wypełnienie w komputerze i wysłanie na adres email Biura OEIT
Pobierz - wypełnij - wyślij
 
 Karta uczestnictwa *.doc  :: Wydrukuj - wypełnij -wyślij
 

 

Zarząd Oddziału
 Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji
 Stowarzyszenia Elektryków Polskich

 

 

 

 

Szanowne Koleżanki i Koledzy

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składam Wam i Waszym bliskim serdeczne życzenia przyjemnego przeżycia dni świątecznych, spokoju i dobrego odpoczynku. Niech przy świątecznym stole nie zabraknie miłych, pełnych rodzinnego ciepła przeżyć, które pozwolą zapomnieć o wszystkich przykrych rzeczach przez jak najdłuższy czas, pozostawiając tylko przyjemne wrażenia świąteczne i same dobre wspomnienia. Życzę także dobrego zdrowia, pomyślności w realizacji planów oraz satysfakcji z osiągnięć życiowych.

                                                                               W imieniu Zarządu Oddziału EIT SEP

                                                                                           Zbysław Antoni Kucza

 

 

 

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 15 lutego 2021 r. zmarł w wieku 80 lat  prof. dr hab. inż. Tadeusz W. Morawski, dyrektor Instytutu Radioelektroniki i Technik Multimedialnych w latach 1981-1996.

Z Politechniką Warszawską związany był od 1958 r: najpierw jako student, a później (od 1963 r.) jako nauczyciel akademicki. W latach 1981-2005 kierował Zakładem Techniki Mikrofalowej.

Był niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie teorii pola elektromagnetycznego i techniki mikrofalowej.  zajmował się m.in. metodami analizy, pomiarów, projektowania i konstruowania układów i urządzeń mikrofalowych. Wypromował  22 doktorów. Jest autorem lub współautorem ponad 200 artykułów i komunikatów konferencyjnych, 20 patentów oraz siedmiu monografii. Z jego wykładów i podręczników wiedzę o Polach i Falach zdobywały kolejne pokolenia inżynierów.

Był Człowiekiem licznych talentów i zainteresowań, wyrozumiałym szefem i dowcipnym dyskutantem, wytrawnym melomanem i niestrudzonym grzybiarzem.

W 2005 r. odkrył w sobie kolejną pasję – układanie palindromów i wkrótce stał się czołowym polskim palindromistą (autorem ponad 20 zbiorów palindromów o różnej tematyce). W 2015 r. podsumował swoje osiągnięcia w różnych dziedzinach książką Pola, fale, palindromy (wydaną z okazji 75 rocznicy urodzin, 35-lecia uzyskania tytułu profesora i dziesięciolecia tworzenia palindromów).

Był członkiem SEP od 19.05.1971, a wiceprezesem Oddziału ds. naukowych w latach 1984-86 (prezes A. Zieliński) i 1987-89 (prezes A. Michałek).

W ostatnich latach ciężka choroba Profesora bardzo ograniczyła nasze kontakty, ale zawsze był i pozostanie w naszej życzliwej pamięci (i to nie tylko z powodu osiągnięć naukowych).

 

 

 

Wszystkiego najlepszego w Nowym 2021 Roku! 

Wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i prywatnym

 życzy

         prezes oraz Zarząd Oddziału EIT SEP

 

 

 

 

 

X Konferencja OEIT - 2020

 

Szanowne Koleżanki, Koledzy, Przyjaciele i Sympatycy OEIT SEP

W ubiegłym roku w listopadzie planowaliśmy kolejną, a zarazem jubileuszową - bo już dziesiątą - cykliczną Konferencję naukową „Wpływ bezprzewodowych technologii informacyjnych na życie współczesnego człowieka”, organizowaną jako jedno z ważnych przedsięwzięć dla uczczenia Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Tę ciągle rozwijaną i doskonaloną imprezę naukową, która okrzepła i osiągnęła na tyle znaczący poziom naukowy, że stała się stałą pozycją w prezentacji dorobku naukowego wielu środowisk naukowych i wielu wybitnych naukowców, pragnęliśmy  uczcić w sposób szczególny, godny Jubileuszu.

Niestety, zaawansowane już przygotowania do Konferencji zostały zatrzymane w marcu ubiegłgo roku przez ograniczenia prawne mające na celu zablokowanie rozszerzania się pandemii COVID-19. Gdy zaczęła spadać liczba dobowych zakażeń, pojawił się cień nadziei, że mimo trudności uda się Konferencję zorganizować. Wzrost liczby zakażeń w ostatnich tygodniach wskazuje, że prognozy odnośnie drugiej fali COVID-19 sprawdzają się. W tej sytuacji Zarząd Oddziału Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji, po konsultacjach z Współorganizatorami, podjął jedyną możliwą w tych warunkach decyzję – odwołanie Konferencji i przeniesienie jej na następny rok.

Przepraszamy gorąco wszystkich zainteresowanych Konferencją wyrażając jednocześnie nadzieję na głębokie zrozumienie naszej decyzji. Zapewniamy, że Jubileuszowa – dziesiąta Konferencja „Wpływ bezprzewodowych technologii informacyjnych na życie współczesnego człowieka”  odbędzie się – miejmy wszyscy taką nadzieję – w tym roku, a Zarząd OEIT wraz z współorganizatorami dołoży wszelkich starań, aby zapewnić jej nie tylko odpowiedni poziom naukowy, ale także jubileuszową oprawę.

                                                                                                                            Zarząd Oddziału

                                                                                                        Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji

                                                                                                            Stowarzyszenia Elektryków Polskich

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 11 kwietnia 2020 r. zmarł profesor dr hab. inż. Andrzej Filipkowski, profesor Politechniki Warszawskiej, zasłużony członek Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Oddziału Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji. W zmarłym tracimy bardzo aktywnego Kolegę. Był dla nas człowiekiem wielkiej wiedzy i przykładem koleżeństwa. Do ostatnich dni wspierał nas swoim doświadczeniem, przyjaźnią i aktywnością.

Rodzinie oraz najbliższym składamy szczere wyrazy współczucia.

mgr inż. Zbysław Antoni Kucza,

Prezes Oddziału Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji SEP,

dr inż. Jacek Jarkowski,

Prezes Koła Seniorów OEIT SEP,

Zarząd OEIT SEP, koledzy i przyjaciele zrzeszeni

w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich

 

 

 

 

Tradycyjne Noworoczne Spotkanie Oddziału Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji im. prof. Janusza Groszkowskiego z przyjaciółmi, sympatykami i członkami Oddziału EIT SEP odbyło się 16 stycznia 2020 r. w Warszawskim Domu Technika przy ul. Czackiego 3/5.

Gospodarzem spotkania i jednocześnie prowadzącym spotkanie był prezes Oddziału EIT SEP Kol. Zbysław Antoni Kucza, który podsumował działalność Oddziału w minionym roku kalendarzowym, wskazując jednocześnie obszary nowych wyzwań i aktywności na rok 2020.

Po wystąpieniu prezesa Oddziału odbyło się wręczanie wyróżnień w postaci: medali 100-lecia SEP, odznak honorowych NOT i SEP, statuetek, ryngrafów, medali SEP oraz dyplomów uznania za 50-letnią działalność w Stowarzyszeniu dla uhonorowanych członków społeczności Oddziału. Każdy uczestnik Noworocznego Spotkania Oddziału EIT SEP otrzymał Terminarz Elektryka 2020.

Odznaczeni medalem 100-lecia SEP

 

 

Medal 100-lecia dla Koła Zakładowego przy WAT – odbiera prezes Koła Kol. Stanisław Konatowski

 

 

Dyplomy uznania za 50-letnią aktywną działalność w Stowarzyszeniu.

Następnie wystąpił prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich Kol. Piotr Szymczak. Generalnie, Prezes w swoim wystąpieniu podziękował prezesowi Oddziału i Zarządowi Oddziału, Prezesom i Zarządom Kół, a także wszystkim członkom SEP za aktywną działalność w 2019 r. Wręczył medal 100-lecia SEP (statuetka) dla Oddziału, który odebrali obecni na spotkaniu dotychczasowi prezesi Oddziału: Kol. Kol. Andrzej Zieliński, Witold T. Kucharski, Mieczysław Frącki, Jan Bolesław Grzybowski, Mieczysław Żurawski i Zbysław Antoni Kucza.

Prezes SEP Kol. Piotr Szymczak złożył wszystkim członkom i sympatykom SEP najlepsze życzenia noworoczne i wszelkiej pomyślności nie tylko w działalności stowarzyszeniowej, ale także w rodzinnej i zawodowej.

Po wystąpieniu prezesa SEP Kol. Zbysław Antoni Kucza zaprosił wszystkich do biesiadowania zgodnie z tradycją Oddziału przy kufelku dobrego piwa z browaru Jabłonowo sponsorowanego przez firmę: „Urządzenia Elektroniczne Zbigniew Janowski”. Spotkanie kończyło się w miłej i przyjaznej atmosferze uwieńczone tańcami Koleżanek i Kolegów.

Spotkanie koleżeńskie przy okrągłym stole

 

 

W dniu 27 listopada 2019 r  w Instytucie Kolejnictwa w Warszawie, odbyła się zorganizowana przez Oddział Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji im. prof. Janusza Groszkowskiego - Koło Seniorów wraz z Instytutem Kolejnictwa kolejna już IX Konferencja Naukowo-Techniczna pod tytułem: 

„WPŁYW BEZPRZEWODOWYCH TECHNOLOGII TELEINFORMATYCZNYCH
NA ŻYCIE WSPÓŁCZESNEGO CZŁOWIEKA"

Konferencja była organizowana w ramach obchodów Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego 2019.

Współorganizatorami i sponsorami Konferencji byli:

 Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Tele - i Radiotechniczny.

WB Electronics S.A.

Wydział Transportu, Politechnika Warszawska

Wydział Elektroniki, Wojskowa Akademia Techniczna

Otwarcia Konferencji dokonał prezes Oddziału Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji SEP im, prof. Janusza Groszkowskiego Kol. Zbysław Antoni Kucza. Przywitał dostojnych Gości i uczestników Konferencji, a następnie glos zabrał gospodarz i współorganizator Konferencji przedstawiciel Instytutu Kolejnictwa Pan dr inż. Marek Pawlik zastępca dyrektora ds. Interoperacyjności Kolei.

W części oficjalnej konferencji odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń z okazji 100-lecia SEP. Odznaczenia były nadawane w kategoriach dla osób fizycznych i prawnych.

Okolicznościowy medal i dyplom uznania za aktywną współpracę dla Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Tele - i Radiotechnicznego odebrał Dyrektor Instytutu dr inż. Janusz Sitek.

Indywidualnie za aktywną wieloletnią działalność w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich, zostali wyróżnieni wieloletni członkowie SEP:

 

 

 

 

 

Zgodnie z uchwałą 25/2018-2022  Zarządu Głównego Stowarzyszenia Elektryków Polskich z dnia 28 listopada 2018 roku, uchwalono składki na lata 2019-2022: 

- składka ulgowa za cały rok - 78 zł (6,5 zł za miesiąc),
- składka normalna za cały rok - 156 zł (13 zł za miesiąc).

Z obowiązku opłaty zwolnieni są:
a) członkowie honorowi SEP,
b) zasłużeni seniorzy SEP.
Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia z mocą od 1 stycznia 2019 roku.

Składki za 2018 rok wynosily:
- składka ulgowa za cały rok - 36 zł (3 zł za miesiąc),
- składka normalna za cały rok - 120 zł (10 zł za miesiąc).

Z uwagi, że składki obliczane są w systemie miesięcznym, brak opłaconej składki za miesiąc styczeń, staje się już zaległością w miesiącu lutym.

Prosimy o dokonywanie płatności terminowo, np jednorazowo za cały rok, w terminie 
do ostatniego dnia stycznia roku za który należne są składki.

Składki można opłacać osobiście 
w biurze Oddziału Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji Stowarzyszenia Elektryków Polskich im. Prof. Janusza Groszkowskiego.
00-043 Warszawa, 
ul. Czackiego 3/5, lok. 109.

Biuro czynne poniedziałek - piątek w godz. 9:00 - 15:00

Tel: 22 826-61-07

Wpłat można dokonać przelewem:

Nr konta: Santander Bank Polska S. A. Nr 64 1500 1777 1217 7008 9461 0000 
W tytule przelewu podając imię i nazwisko (za kogo jest składka), przynależność do Koła oraz okres za jaki wnoszona jest wpłata.

UWAGA !!!

Jeżeli wpłata jest zbiorowa za większą ilość osób, w tytule należy wpisać nazwę koła oraz okres za jaki jest składka, a listę osób dosłać e-mailem na adres biura: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  niezwłocznie po dokonaniu wpłaty.

Jerzy Kuciński                                                                                             

Dzisiaj (4-02-18) otrzymaliśmy smutną wiadomość: zmarł kol. Krzysztof Mangel, Zasłużony Senior Stowarzyszenia Elektryków Polskich, wieloletni Prezes, a następnie Honorowy Prezes Koła Seniorów Oddziału Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji SEP, wieloletni członek Prezydium Centralnego Kolegium Sekcji Radiotechniki SEP.

                   fot. B. Muszyński

Krzysztof Mangel urodził się w dniu 17 sierpnia 1925 roku w Warszawie.

W 1934 roku wyjechał wraz z rodzicami do Moskwy, gdzie jego ojciec, inżynier chemik, dostał bardzo dobrą pracę, Tam Krzysztof chodził do szkoły. W  końcu 1937 roku jego ojciec zostal aresztowany i wywieziony do obozu na Kołymie, gdzie wkrótce zmarl. Krzysztof już w wieku 10 lat zainteresował się elektrotechniką i radiotechniką. W tym czasie zbudował pierwszy odbiornik kryształkowy. Mając 14 lat zbudował pierwszy odbiornik reakcyjny, na którym w  Moskwie odbierał na falach długich i średnich wiadomości z Warszawy (w  tym we wrześniu 1939 roku słuchał przemówienia prezydenta Stefana Starzyńskiego).

Po wybuchu wojny radziecko-niemieckiej podjął w lipcu 1941 roku pracę praktykanta elektromontera w moskiewskiej fabryce włókien sztucznych w  Rostokino. W okresie bombardowań Moskwy zostawał na noc jako dyżurny elektryk całej fabryki. Następnie trafił do zakładów obróbki termicznej metali, gdzie w nieco bardziej wykwalifikowanym zespole pracował jako elektryk, dochodząc do tzw. IV grupy kwalifikacyjnej.

W  sierpniu 1943 roku zgłosił się na ochotnika do I Dywizji WP im. Tadeusza Kościuszki i został skierowany do formowanego wówczas I Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”, z którym przeszedł cały szlak bojowy. Za swoje akcje bojowe w czasie wojny otrzymał odznaczenia wojenne i wojskowe, m.in. order „Virtuti Militari” oraz Medale: „Za Warszawę”, „Za Odrę, Nysę i Bałtyk” i „Za udział w walkach o Berlin”, a także otrzymał odznaczenia radzieckie: „Za  zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945”, „Za zdobycie Warszawy” i „Za zdobycie Berlina”.

W listopadzie 1945 roku został zdemobilizowany i  kontynuował naukę, zdając maturę w  Liceum im. St. Batorego w lipcu 1946 roku. Jednocześnie od lutego 1946 roku pracował jako elektromonter w Fabryce Aparatów Elektrycznych (dawniej K. Szpotański).

W październiku 1946 roku rozpoczął studia na Politechnice Gdańskiej, ale po I semestrze przeniósł się na Politechnikę Warszawską, uzyskując dyplom inżyniera na Wydziale Łączności w 1952 roku. Studia magisterskie ukończył w 1960 roku. W okresie studiów działał społecznie, organizując studencką akcję elektryfikacji wsi, a w ramach praktyki dyplomowej wraz z kilkoma innymi studentami radiotechniki zbudował nadajnik radiofoniczny.

Od lutego 1952 roku pracował w Zakładach Radiowych im. M. Kasprzaka w zespole opracowującym pierwsze polskie stacje radiolokacyjne, gdzie kierował wykonaniem serii informacyjnej stacji „Nysa A”. Po zmianach organizacyjnych pracował w Zakładach Radiowych „Rawar”, gdzie był kierownikiem Wydziału Konstrukcji i Budowy Przyrządów Pomiarowych, a od 1957 roku zastępcą głównego projektanta w Przemysłowym Instytucie Telekomunikacji. Był członkiem zespołu, który otrzymał II nagrodę Mistrza Techniki za uruchomienie stacji radiolokacyjnej „Avia A” na lotnisku Warszawa-Okęcie. Jest autorem książki „Urządzenia radionawigacyjne komunikacji lotniczej”, wydanej w 1964 roku.

W latach 1963-67 pracował w Sekretariacie RWPG w Moskwie jako radca do spraw profesjonalnego sprzętu radioelektronicznego. Po powrocie do kraju pracował w Instytucie Tele- i Radiotechnicznym, a następnie w Centralnym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Elektronicznego Sprzętu Powszechnego Użytku, zajmując się sprawami normalizacji oraz współpracy międzynarodowej.

Za swoją działalność zawodową został odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi, m.in. Brązowym i Srebrnym Krzyżami Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 roku otrzymał ponadto statuetkę Ministra za wybitne osiągnięcia w rozwoju nauki i techniki.

Do Stowarzyszenia Elektryków Polskich Krzysztof Mangel wstąpił w dniu 27.11.1957 roku i od początku był aktywnym działaczem Sekcji Radiotechniki. Uczestniczył w organizacji wielu konferencji i sympozjów organizowanych przez tę sekcję. Ponadto był członkiem Centralnej Komisji Jakości i Centralnej Komisji Przepisów Elektrycznych oraz Komitetu Naukowo-Technicznego NOT ds. Ergonomii i Ochrony Pracy. Brał udział w opracowaniu tomu I i III „Historii Elektryki Polskiej”, wydanego w 1974 roku. Jest współautorem opracowania „50 lat Oddziału Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji SEP”, wydanego z okazji Jubileuszu Oddziału w 2002 roku.

Od 1990 roku do 2014 roku nieprzerwanie i aktywnie kierował Kołem Seniorów Oddziału Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji SEP, organizując comiesięczne spotkania członków Koła połączone z odczytami lub prelekcjami. Pod Jego kierownictwem Koło Seniorów wielokrotnie zajmowało czołowe miejsca w konkursach na najlepsze koło SEP. Był inicjatorem i organizatorem kilku konferencji i sympozjów, m.in. konferencji poświęconych: prof. Januszowi Groszkowskiemu, Stefanowi Manczarskiemu i Nikoli Tesli. W latach 2011-2014 był zastępcą przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Oddziału EIT SEP. Był także rzeczoznawcą SEP.

W uznaniu swoich zasług dla Stowarzyszenia został odznaczony Srebrnymi i Złotymi Odznakami Honorowymi SEP i NOT, Medalami M. Pożaryskiego i J. Groszkowskiego, Medalem 90-lecia SEP, oraz otrzymał w 1997 roku godność Zasłużonego Seniora SEP, a w 2011 roku został Honorowym Prezesem Koła Seniorów.

Wraz z Jego odejściem Stowarzyszenie Elektryków Polskiech, a szczególnie Oddział Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji SEP traci wieloletniego, aktywnego działacza, a  także wspaniałego, uczynnego, skromnego Kolegę i bardzo wartościowego Człowieka.

Cześć Jego pamięci!

 

 

 

 

W latach 50. zeszłego wieku pracowano w Polsce nad budową komputerów w kilku ośrodkach. Pierwszym takim ośrodkiem była Grupa Aparatów Matematycznych (GAM) utworzona w 1948 r. w Państwowym Instytucie Matematycznym i przekształcona potem w Zakład Aparatów Matematycznych. Tam jesienią 1958 r. uruchomiono pierwszą polską maszynę cyfrową XYZ. Została ona potem udoskonalona i uruchomiona w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Maszyn Matematycznych pod nazwą ZAM-2. Drugim ośrodkiem warszawskim była Katedra Konstrukcji Telekomunikacyjnych i Radiofonii na Wydziale Łączności Politechniki Warszawskiej (późniejsza nazwa to Katedra Budowy Maszyn Matematycznych, a obecnie Instytut Informatyki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej). Historia Katedry sięga roku 1951, gdzie Rozporządzeniem Ministra Szkół Wyższych i Nauki (Dz. Ust. Nr 61, poz. 420 z dnia 21 listopada 1951 r.) powołano Katedrę Radiofonii przekształconą następnie w 1953 r. na Katedrę Konstrukcji Telekomunikacyjnych i Radiofonii. Zadaniem Katedry było nauczanie „metod projektowania, konstruowania i produkcji aparatury radiotechnicznej”. Kierownikiem tej katedry został prof. Antoni Kiliński, którego prace naukowe związane były głównie z niezawodnością i metodologią produkcji seryjnej złożonych urządzeń elektronicznych. Te zainteresowania narzuciły pewien sposób organizacji pracy zespołów technicznych. Staraniem profesora utworzono przy Katedrze jednostkę doświadczalną pod nazwą Zakład Doświadczalny Konstrukcji Telekomunikacyjnych i Radiofonicznych (ZDKTiR). Powstała ona na bazie znanej w świecie fabryki elektronicznej aparatury pomiarowej inżyniera Kopaczka. Pierwszym kierownikiem zakładu został właśnie inż. Kopaczek.

Pierwsza konstrukcja, która powstała w ZDKTiR w latach pięćdziesiątych, to był wektograf czyli aparat do badania przestrzennego pola elektrycznego serca. W tych samych latach wdrożono do produkcji seryjnej przeliczniki wykorzystywane w resorcie Pełnomocnika Rządu ds. Pokojowego Wykorzystania Energii Jądrowej. Dokumentację techniczno-ruchową przeliczników przekazano następnie do Zakładów Eltra w Bydgoszczy i ZOPAN w Warszawie.

Pozytywne wyniki badań i doświadczenie projektantów pracujących w Katedrze skłoniły ich do podjęcia prac nad lampowymi maszynami matematycznymi. W Katedrze zaczął pracę wtedy dr Zdzisław Pawlak (późniejszy profesor i dyrektor Instytutu Informatyki), który przeszedł z Zakładu Aparatów Matematycznych. Jego koncepcja zapisu minus-dwójkowego została zrealizowana pod koniec lat pięćdziesiątych w modelu Bezadresowej Maszyny Cyfrowej BMC. Dokumentacja tej maszyny została przekazana do produkcji w Wietnamie, a w ZDKTiR została przeszkolona duża grupa Wietnamczyków. Doświadczenia zdobyte podczas tych prac doprowadziły do opracowania w 1960 r. prototypu maszyny UMC-1. W zakładzie doświadczalnym wyprodukowano pięć egzemplarzy tych maszyn jako serię prototypową. Zostały one przekazane do eksploatacji w Instytucie Geodezji i Kartografii, w Akademii Górniczo-Hutniczej i w Politechnice Warszawskiej. Uruchamiano na tych maszynach programy w języku maszynowym, szczególnie do prac związanych z geodezją. Wykonywano także bardzo dużą liczbę programów dydaktycznych i studenckich.

W tym samym czasie w Zakładach Elektronicznych ELWRO we Wrocławiu pracowano nad konstrukcjami maszyn ODRA. Opracowano model maszyny ODRA 1001, ale jej niska niezawodność nie pozwalała na produkcję seryjną. W efekcie ELWRO uznało, że w tamtym czasie maszyna UMC-1 była najbardziej dojrzałą konstrukcją w Polsce i zwróciło się o udostępnienie dokumentacji celem wdrożenia tej maszyny do produkcji seryjnej. Pod kierunkiem inż. Eugeniusza Bilskiego w połowie 1961 r. zbudowano w ELWRO pierwszy egzemplarz tego komputera, a w latach od 1962 r. do 1964 r. wyprodukowano 25 sztuk, co było na ówczesne czasy dużą liczbą. W ten sposób maszyna UMC-1 stała się pierwszym polskim komputerem produkowanym seryjnie.

Komputer UMC-1 był konstrukcją lampową pierwszej generacji. Komputer zajmował jedną „szafę” o wysokości ok. 2.5 m. Było to wówczas spore osiągnięcie, gdyż inne konstrukcje nie mieściły się w jednej szafie.

Maszyna UMC-1 na wystawie w Moskwie

Bramki i przerzutniki były realizowane na lampach elektronowych w układzie tzw. linii opóźniających Havensa. Bazując na tym układzie zaprojektowano 36 bitowy procesor o szybkości 100 operacji na sekundę. Procesor wykorzystywał zapis liczbowy zwany zapisem minus dwójkowym. Zapis ten zamiast podstawy +2 przyjmuje za podstawę -2. W ten sposób bez bitu znaku można reprezentować zarówno liczby dodatnie, jak i ujemne. Pozwoliło to stosunkowo prosto realizować działania arytmetyczne. Komputer był wyposażony w jedyną pamięć jaką była pamięć bębnowa o pojemności 4k słów 36-bitowych. Na fotografii widać na pierwszym planie aluminiowy bęben pokryty warstwą magnetyczną z głowicami odczytu-zapisu umieszczonymi na specjalnych metalowych belkach. Bęben ustawiony poziomo był obracany silnikiem elektrycznym.

Początkowo podstawowym urządzeniem zewnętrznym był dalekopis. Była to konsola, która mogła służyć jako urządzenie wejściowe (klawiatura) lub jako drukarka. Aby można było pracować wsadowo dołączono jeszcze dwa urządzenia zewnętrzne: czytnik i perforator taśmy papierowej.

Oczywiście, ze względu na pojemność pamięci, komputer nie posiadał żadnego wgranego na stałe oprogramowania. Wprowadzanie rozkazów i danych odbywało się w kodzie maszynowym i wykorzystywało tzw. kod dziewięcioznakowy. Ponieważ znaki dalekopisowe kodowane były na 5. bitach, to wykorzystując ciąg 9. znaków można utworzyć dwójkowe słowo 36-bitowe biorąc znaki, których kody zachodzą jednym bitem na siebie. Przykładowo kod 010 to 01101, a kod 110 to 11101. Składając te dwa kody widać, że ostatni bit znaku 010 jest 1, a pierwszy bit znaku 110 też jest 1 i znaki te można umieścić obok siebie tworząc 9-bitowe słowo dwójkowe 011011101. Dodając w ten sposób jeszcze 7 znaków (każdy po 4 bity) otrzyma się słowo 36-bitowe. Pierwsze programy były pisane właśnie w tym „języku”.

Jednocześnie w początkach lat 60. pojawiły się w Polsce tranzystory, a więc otworzyła się możliwość budowy komputerów drugiej generacji. W ELWRO wdrożono do produkcji komputery ODRA, a w ZDKTiR opracowano maszynę UMC‑10. Był to komputer wyposażony w ferrytową pamięć operacyjną o pojemności 4k x 40 bitów, procesor wykonujący 3000 operacji na sekundę i sterownik drukarki. Opracowano także język W20, który pozwalał na większą efektywność programowania. Do 1965 r. zbudowano trzy egzemplarze komputera UMC-10 dla Instytutu Geodezji i Kartografii, Państwowego Instytutu Meteorologicznego i dla PW.

 

Zapraszam Państwa na grudniowe zebranie Koła Seniorów OEIT organizowane wspólnie z Sekcją Radiotechniki SEP.

W dniu 18 grudnia wysłuchamy referatu Kol. mgr inż. Henryka Krakowiaka pt. „Terapia światłem, czystym powietrzem i wodą, nowe technologie w praktyce”.

Zapraszam również wszystkich członków SEP, a szczególnie sympatyków Koła Seniorów! Ze względu na interesującą tematykę seminarium uprzejmie proszę o przekazanie zaproszenia do wszystkich Państwa znajomych, potencjalnie zainteresowanych referatem.

Zebranie odbędzie się w Sali Zarządu Głównego SEP jak zwykle od godz. 11-tej.

Jacek Jarkowski

WPŁYW BEZPRZEWODOWYCH TECHNOLOGII TELEINFORMATYCZNYCH NA ŻYCIE WSPÓŁCZESNEGO CZŁOWIEKA

 
Mieczysław Żurawski otwiera konferencję

 

Oddział Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji im. prof. Janusza Groszkowskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich zorganizował, już po raz siódmy konferencję naukowo-techniczną poświęconą aktualnym zagadnieniom teleinformatyki pt: „Wpływ bezprzewodowych technologii teleinformatycznych na życie współczesnego człowieka”, która odbyła się 22 listopada 2017 r. w Instytucie Kolejnictwa w Warszawie przy ul. Chłopickiego 50. Otwarcia konferencji dokonał dr inż. Mieczysław Żurawski-wiceprezes OEIT SEP, witając serdecznie przybyłych uczestników, zaś Dyrektor Instytutu – dr inż. Andrzej Żurkowski wyraził zadowolenie, że kolejny raz ta konferencja odbywa się na terenie Instytutu.

Cezary Andrzej Ambroziak (1935 - 2012) ukończył Wydział Łączności Politechniki Warszawskiej w 1958 r. Opracowana przez niego, w ramach pracy dyplomowej, germanowa dioda ostrzowa była pierwszym opracowanym w Polsce oryginalnym przyrządem półprzewodnikowym produkowanym seryjnie m.in. w Zakładzie Produkcji Półprzewodników „PEWA”, a później w Fabryce Tranzystorów „TEWA” (tzw. diody ze złotym ostrzem). Doktoryzował się (promotor prof. Janusz Groszkowski) w 1963 r., habilitował w 1970 r., a tytuł profesora otrzymał w 1974 r.

Serdecznie zapraszamy na organizowaną przez nasze Koło wraz z Kołem SEP przy Technikum Łączności prelekcję na temat:

„Kłopoty inteligencji naturalnej ze sztuczną inteligencją”

Prelekcja odbędzie się w dniu 08.12.2017 r. (piątek) w godz. 16:00-18:00 w sali Technikum Łączności im. prof. Janusza Groszkowskiego przy Al. Stanów Zjednoczonych 24 (Zespół Szkół nr 34 im. Agnieszki Osieckiej). Prelegentem będzie prof. Jarosław Arabas z Politechniki Warszawskiej.

Dojazd do Technikum autobusami linii 141, 182, 188, 514, 520, 523 (przystanek autobusowy przy ul. Międzynarodowej).

Jerzy Kuciński                                                        

Tadeusz Sinkiewicz

Serdecznie zapraszamy na organizowaną przez nasze Koło wraz z Kołem SEP przy Technikum Łączności prelekcję na temat:

„Kłopoty inteligencji naturalnej ze sztuczną inteligencją”

Prelekcja odbędzie się w dniu 08.12.2017 r. (piątek) w godz. 16:00-18:00 w sali 226 Technikum Łączności im. prof. Janusza Groszkowskiego przy Al. Stanów Zjednoczonych 24 (Zespół Szkół nr 34 im. Agnieszki Osieckiej). Prelegentem będzie prof. Jarosław Arabas z Politechniki Warszawskiej.

Dojazd do Technikum autobusami linii 141, 182, 188, 514, 520, 523 (przystanek autobusowy przy ul. Międzynarodowej).

Jerzy Kuciński                                                        

Tadeusz Sinkiewicz

Trwają przygotowania do uroczystości obchodów 100-lecia powstania Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Również nasze Koła pragną włączyć się w pewnym stopniu w te prace.

W dniu 8 czerwca 2017 r. na terenie FSNT NOT odbyło się zebranie Koła Terenowego „Warszawa” OEIT SEP, w którym uczestniczyli także Prezes OEIT SEP kol. Zbysław Kucza, Prezes Koła Terenowego OEIT SEP kol. Tadeusz Sinkiewicz, wiceprezes Koła Terenowego, kol. Jerzy Kuciński oraz prof. dr hab. inż. Jarosław Świderski.

W trakcie spotkania nawiązano do ubiegłorocznej propozycji kol. prof. Andrzeja Krawczyka, członka Koła Terenowego „Warszawa” i przewodniczącego Polskiego Komitetu SEP ds. Zastosowań Pola Elektromagnetycznego w Medycynie, aby w związku ze zbliżającym się jubileuszem 100-lecia SEP zaprezentować Polaków, szczególnie zasłużonych dla rozwoju polskiej elektryki.

Jedną z takich osób, działającą w dziedzinie tzw. „słabych prądów” jest prof. dr inż. Cezary Andrzej Ambroziak. Sylwetkę Profesora  przedstawił prof. dr hab. inż. Jarosław Świderski, który przez wiele lat współpracował z Nim w warszawskim Instytucie Technologii Elektronowej. Prof. J. Świderski przedstawił życiorys prof. C. A. Ambroziaka, Jego działalność naukowo-badawczą, wychowywanie młodego pokolenia naukowców elektroników, wieloletnie kierowanie Instytutem i zasługi dla jego rozwoju. Szczególnie dużo miejsca poświęcił badaniom przyrządów półprzewodnikowych, uwieńczonych opracowaniem pierwszych w Europie i jednych z pierwszych na świecie konstrukcji układów scalonych. W roku 1968 w specjalnym wydawnictwie McGraw Hill w Nowym Yorku, wydanym z okazji 20-lecia wynalezienia tranzystora, prace te, obok jeszcze prac dwóch Amerykanów, były uznane, jako ważny wkład w światowy rozwój półprzewodników.

Zebrani podziękowali prof. Jarosławowi Świderskiemu za przedstawienie sylwetki prof. Cezarego A. Ambroziaka w sposób niezwykle obszerny i interesujący.

W podsumowaniu tej części obrad zebrani uznali, że osoba prof. dr. inż. Cezarego A. Ambroziaka w pełni zasługuje na uwzględnienie w przygotowywanych wydawnictwach Stowarzyszenia z okazji Jubileuszu 100-lecia SEP, jako bardzo zasłużona dla rozwoju polskiej elektryki. Dlatego wnioskują do Zarządu Oddziału o przyjęcie niniejszego wniosku i nadanie dalszego biegu tej sprawie.

Szczegółowo sylwetka prof. dr. inż. Cezarego A. Ambroziaka jest przedstawiona tutaj.

 

Prezes  Koła Terenowego OEIT SEP    Tadeusz Sinkiewicz                                             

Prezes Koła Terenowego „Warszawa” OEIT SEP   Bogusław Muszyński

                                                        

                                                                                     

                                                            

 

W dniach 6–7 marca w warszawskim hotelu Hilton Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji wspólnie z  Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji zorganizowała kolejne Forum Gospodarcze TIME, którego głównym tematem była sztuczna inteligencja. Przemysł i nauka dostrzegają wagę przełomu technicznego i cywilizacyjnego związanego z rozwojem inteligentnego oprogramowania. Obserwatorzy kierunków rozwoju techniki uznali, że dokonał się przełom naukowo-techniczny w dziedzinie sztucznej inteligencji. To otworzyło drogę do rozwoju oprogramowania adaptacyjnego. Sztuczna inteligencja była głównym tematem konferencji i elementem wszystkich prowadzonych dyskusji. W debatach panelowych omówiono szczegółowo różne kierunki działań. Mamy obecnie do czynienia z czwartą rewolucją przemysłową. W pierwszej wykorzystano siłę wody i pary wodnej, w drugiej uzyskano masowość dzięki elektryfikacji, w trzeciej zautomatyzowano produkcji przemysłową. Czwarta rewolucja przemysłowa oznacza inteligentne fabryki oraz integrację środowiska fizycznego i internetowego. 1 000 tys. GB danych codziennie będzie mogła w 2020 r. generować nowoczesna fabryka, a samochód elektryczny – 4 tys. GB. Bez nowoczesnego przemysłu Polska nie będzie mogła dołączyć do krajów, które są liderami nowej rewolucji przemysłowej. Rozwój infrastruktury teleinformatycznej jest niezbędny dla osiągnięcia strategicznych celów rozwojowych, a w tym także zbudowania e-admi-nistracji. To wymaga kolejnego wysiłku inwestycyjnego od operatorów teleinformatycznych. Aby utrzymać tempo rozwoju gospodarczego Polski na poziomie 4–5% i wyrównywać lukę rozwojową z innymi krajami uE konieczne są inwestycje w telekomunikację na poziomie około 40 mld złotych w ciągu najbliższych 5 lat.
Motoryzacja elektryczna wejdzie do praktyki wraz z autonomicznością pojazdów. Omówiono strategię wprowadzenia pojazdów elektrycznych (w tym autonomicznych) i aktualny stan polskiego sektora motoryzacyjnego i jego infrastruktury elektrycznej.  Globalna chłonność rynku samochodów elektrycznych wzrośnie z 2,9 mln (2016) do 19 mln w roku 2025. Najwięcej publicznych punktów ładowania w Europie (2016) było w Holandii, zrealizowano  tam najwięcej, bo ponad 26 tys. operacji, a następnie w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. W Polsce było 324 stacje ładowania, a do roku 2020 rząd planuje mieć 6400 wygodnie rozmieszczonych stacji w całej Polsce. Ceny baterii zmniejszyły się o ok. 50% od 2010 roku i oczekuje się dalszego zmniejszenia o dalsze 50% w ciągu najbliższych 4–6 lat. O przyszłości mobilności mogą stanowić: ● Tesla Model S Autonomiczny elektryczny; 450 km zasięgu – cena 80 tys. € ● Re-Volt elektryczny trójkołowiec; zakres 100 km – cena 15 tys. € ● Ehang 184 Autonomous Aerial Vehicle 50 km zasięgu
 – cena  300 tys. € Jednym ze sponsorów konferencji była firma Uber Technologies Inc. – amerykańskie przedsiębiorstwo, z siedzibą w San Francisco (Kalifornia), twórca aplikacji mobilnej Uber, która służy do zamawiania usług transportu samochodowego poprzez kojarzenie pasażerów z kierowcami korzystającymi z aplikacji. usługi firmy uber są dostępne w wielu krajach świata, w tym również w Polsce. Firma mocno promuje na całym świecie wypożyczanie samochodów po niskich cenach (z kierowcą lub bez). Przedstawicielka firmy zauważyła, że obecnie na świecie panują takie zwyczaje, że przez 96% czasu przeciętny samochód stoi w garażu i uważa, że należy to zmienić. (cr)

Digitalizacja zbiorów TVP

Rozpoczyna się realizacja projektu „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP S.A.”Ponad 800 filmów fabularnych, dokumentalnych, spektakli Teatru Telewizji, programów edukacyjnych i seriali zostanie zarejestrowanych w wersji cyfrowej. Dzięki temu już za trzy lata Telewizja Polska otworzy najbogatszą cyfrową bibliotekę
z najciekawszymi archiwalnymi produkcjami telewizyjnymi.  Telewizja Polska 2 marca 2017 r. zainaugurowała realizację projektu Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP S.A. współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-20.

Maria Skłodowska-Curie w filmie

W roku 2011 utworzono w Polsce Panteon Wynalazców i Odkrywców (Polskich). Jako Symbole Panteonu uznano Mikołaja Kopernika, Marię Skłodowską-Curie, Ignacego Łukasiewicza i Stanisława Staszica. Wśród pierwszych osób, jakie dobrała do tego grona  kapituła złożona z Polaków mieszkających w kraju i zagranicą, był Paweł (Paul) Baran – naukowiec uznawany za twórcę podstaw Internetu, który opracował teoretyczne podstawy komunikowania się w sieciach i pakietowej transmisji informacji. Drugą osobistością został ojciec elektroniki krzemowej Jan Czochralski. Jego metodę stosuje się dziś na masową skalę do produkcji elementów półprzewodnikowych i układów scalonych.

Maria Skłodowska-Curie jako prekursorka polskiej optoelektroniki znalazła się wśród osób zasłużonych dla polskiej elektroniki, których biografie zamieszczono w wydanym w 2015 r. przez Oficynę Wydawniczą Majax „Zarysie historii elektroniki w Polsce”.

Cannot find /26_06_2015 subfolder inside /autoinstalator/joomla/images/OEIT/GALERIE/26_06_2015/ folder.
Admiror Gallery: 5.2.0
Server OS:IdeaWebServer/6.0.0 (like Apache)
Client OS:Unknown
PHP:7.1.33

Cannot find /15_01_2015 subfolder inside /autoinstalator/joomla/images/OEIT/GALERIE/15_01_2015/ folder.
Admiror Gallery: 5.2.0
Server OS:IdeaWebServer/6.0.0 (like Apache)
Client OS:Unknown
PHP:7.1.33

Cannot find /12_01_2012 subfolder inside /autoinstalator/joomla/images/OEIT/GALERIE/12_01_2012/ folder.
Admiror Gallery: 5.2.0
Server OS:IdeaWebServer/6.0.0 (like Apache)
Client OS:Unknown
PHP:7.1.33

content here...content here...Sed a velit vitae nunc porta iaculis. Aliquam tempus rutrum diam, non tincidunt odio pharetra vitae. Nulla facilisi. Duis sed laoreet dui. Duis a risus nec erat tincidunt feugiat. Cras dui velit, luctus vitae volutpat vitae, vestibulum vitae orci.

PRZEMYSŁOWY INSTYTUT TELEKOMUNIKACJI S.A.(OBECNIE BUMAR ELEKTRONIKA S.A.) UZYSKAŁ NAJWIĘCEJ PATENTÓW W POLSCE W 2011 ROKU

PIT 1934-2012

Historia firmy rozpoczęła się w 1934 roku, kiedy to założony został Państwowy Instytut Telekomunikacyjny – instytucja państwowa przeznaczona do prowadzenia badań i rozwoju w dziedzinie telekomunikacji wojskowej i cywilnej, radiotechniki i telewizji. Przedwojenna działalność Instytutu związana była z zagadnieniami radiolokacji i radiotechniki. W ramach Instytutu utworzony został także jeden z pierwszych na świecie działów telewizyjnych. Lata powojenne Instytutu to działalność związana z radiolokacją. W 1949 roku utworzony został Oddział Gdański, którego działalność skupiała się na elektronice morskiej. W tym samym roku z Państwowego Instytutu Telekomunikacyjnego wydzielony został Przemysłowy Instytut Telekomunikacji. Przełomowym momentem w rozwoju Instytutu i wydarzeniem, które stworzyło podwaliny polskiego przemysłu radiolokacyjnego, było opracowanie przez naukowców PIT pierwszego w kraju radaru ostrzegawczego. Przez następne dziesięciolecia PIT rozszerzał swoją działalność o kolejne dziedziny związane z potrzebami obronnymi naszego kraju. Obok radiolokacji do podstawowych obszarów działalności weszły systemy dowodzenia i kierowania oraz sensory rozpoznania radioelektronicznego. W 1993 roku do Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji przyłączony został Instytut Technologii Elektronowej Politechniki Wrocławskiej, który wszedł w struktury jako Oddział Wrocławski. Działalność Instytutu rozszerzyła się o nowoczesną elektronikę próżniową, a oferta o układy mikrofalowe i lampy z falą bieżącą, stosowane zarówno we własnych rozwiązaniach, jak i opracowywane na zamówienia kontrahentów i stosowane m.in. w technikach badawczych.

W 2008 roku Przemysłowy Instytut Telekomunikacji przekształcony został w Spółkę Akcyjną Skarbu Państwa, a dwa lata później wszedł w skład Grupy kapitałowej Bumar.

W 2010 roku Przemysłowy Instytut Telekomunikacji S.A., CNPEP RADWAR S.A. oraz PPPE „DOLAM” S.A. utworzyły grupę produktową pod nazwą Dywizja Elektronika. Kilkanaście miesięcy później, pod koniec 2011 roku firmy zostały skonsolidowane pod nazwą Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji S.A. 5 marca 2012 roku spółka zmieniła nazwę na Bumar Elektronika S.A.

30 czerwca 2014 r. na mocy postanowienia Sądu Rejonowego nazwa Bumar Elektronika S.A. została zmieniona na PIT-RADWAR S.A.